TRUECAD - CAD 2D | CAD 3D | BIM 
TRUECAD - CAD 2D | CAD 3D | BIM 
  • ActCAD
  • Sklep
  • Pobierz
  • Licencje
  • Blog
  • Nakładki
  • IntelliCAD
  • Formaty CAD
  • Kontakt
  • Opinie
  • 0

    Twój koszyk jest pusty.

Wymagania komputera CAD

Wymagania oprogramowania CAD i dobór komponentów zestawu PC

Czym kierować się przy wyborze podzespołów komputera przeznaczonego do pracy w CAD i BIM?


Jako dystrybutor oprogramowania CAD bardzo często otrzymuję pytanie: „Tworzę zestawy PC, na których będzie działać oprogramowanie CAD. Jaki sprzęt/desktop/laptop powinienem kupić?”

Prosta odpowiedź na to pytanie jest niezwykle trudna ze względu na różnorodność sprzętu i mnogość konfiguracji, jaka istnieje na rynku komputerowym; zwłaszcza w przypadku komputerów PC.
Również ceny zależą w dużej mierze od branży czy sektora gospodarki, z którą jesteś związany; do nauki i edukacji, pracy zarobkowej i użytku komercyjnego, użytku w urzędach i agencjach samorządowych i rządowych czy wreszcie hobby i użytku osobistego.
Ze względu na tak wiele zastosowań, nigdy nie polecam konkretnej konfiguracji.

Informuję jednak klientów o wymaganiach systemowych produktów CAD oraz o tym, jak różne elementy sprzętu pasują do oprogramowania ActCAD i jakie są zalecane minimalne specyfikacje. W tym poście omówimy podstawowy sprzęt komputerów i sposób ich interakcji ze oprogramowanie CAD (ActCAD) oraz to, co musisz wiedzieć przed zakupem systemu komputerowego.


Procesory

Procesory to właściwie najważniejsza część komputera. Odgrywają kluczową rolę w pracy oprogramowania CAD. Zasadniczo komputer używa procesora do wszystkiego. Wszystkie operacje i obliczenia wykonywane przez komputer są obsługiwane przez procesor. W związku z tym im szybszy procesor, tym szybciej wszystko działa.

Oczywiście nasuwa się pytanie; „jaki procesor powinienem dostać?” Kupując procesor (CPU) do nowego zestawu PC, zastanów się, co MUSISZ zrobić ze swoją maszyną. Jeśli jesteś architektem, który po prostu używa programu CAD takiego jak ActCAD, ZwCAD, AutoCAD czy Draftsight do projektowania 2D, połączonego z tworzeniem dokumentacji opisowej i wymiarowania elementów projektowanych nie potrzebujesz potężnego procesora. Programy CAD działają nieco inaczej, ale zwykle zaleca się zakup czterordzeniowego procesora w przypadku oprogramowania do projektowania 2D. Nieco inaczej wygląda to w przypadku projektowania 3D.

Powodem tego jest renderowanie modeli 3D. Po wysłaniu polecenia renderowania modelu 3D w programie ActCAD Professional, Revit, 3DS Max, Artisan Renderer czy Maya komputer zaczyna wykorzystywać cały swój potencjał do wykonania tego zadania. Im więcej rdzeni masz na swoim procesorze, tym większą dostępną moc obliczeniową ma oprogramowanie 3D do wykorzystania w procesie  renderowania.

Na przykład, jeśli przejdziesz do renderowania modelu w programie Artisan Renderer, a masz dwurdzeniowy procesor, program będzie w pełni wykorzystywał oba rdzenie do czasu zakończenia renderowania. Jeśli zaś masz procesor czterordzeniowy to wykonasz ten sam render znacznie szybciej. Dzieje się tak, ponieważ program renderujący wykorzystuje wszystkie 4 rdzenie do procesu renderowania. Zasadniczo przyspiesza to proces renderowania dwukrotnie, ponieważ zamiast 2 rdzeni do renderowania, mamy teraz 4 rdzenie dostępne dla oprogramowania.

Należy pamiętać, że rdzenie to nie jedyna rzecz, której należy uwzględnić przy wyborze procesora. Aby mieć przyzwoitą prędkość procesora, zalecane jest posiadanie co najmniej 2 GHz na procesorze, aby można było uruchomić aktualne oprogramowanie CAD. Opierając się na osobistych doświadczeniach i opiniach klientów, zalecam co najmniej procesor z 2,6 GHz lub szybszy. Większość współczesnych procesorów posiada zwykle częstotliwość taktowania około 2,2 GHz lub wyższą. Wybrane modele posiadają również tryb turbo, który umożliwia zwiększenie częstotliwości procesora po wykryciu bardziej wymagających działań przez system.

Oczywiście, im wyższe taktowanie, prędkość, tym szybsze i krótsze wykonanie zadania.

Pamiętaj też, że prędkość taktowania określa prędkość poszczególnych rdzeni. Jeśli masz czterordzeniowy procesor o taktowaniu 3,5 GHz i czterordzeniowy procesor o taktowaniu 2,5 GHz i oba renderują to samo, 3,5 GHz zakończy to szybciej, ponieważ ma o 1 GHz większą prędkość przetwarzania na każdym spośród swoich 4 rdzeni. Dlatego taki komputer może szybciej przetwarzać  renderowany projekt.

Dla korzystania z samych funkcji 2D w CAD, takich jak rysowanie 2D, tworzenie opisów, wymiarowanie czy wydruk w programie typu IntelliCAD, DraftSight czy AutoCAD, możesz nie potrzebować więcej niż 2 rdzeni i procesora z 3 GHz. Należy jednak pamiętać, że procesor jest wykorzystywany zawsze przez procesy samego systemu operacyjnego nawet w przypadku jego "bezczynności". Procesor to centrum każdego komputera.  Posiadanie  procesora z małą liczbą rdzeni lub ich niskim taktowaniem oznacza po prostu wolniejsze środowisko pracy. 

Oprogramowanie CAD to tylko część tego, z czym procesor ma do czynienia w danym momencie. Procesor będzie zapewne pierwszym lub jednym z pierwszych elementów które będziesz chciał wymienić.

Obecnie w sprzedaży są dostępne procesory, które mają do 6 rdzeni, posiadające po dwa wątki logiczne na każdy rdzeń.  Jednak ze względu na ograniczenia oprogramowania CAD nie jest zalecane używania zestawów więcej niż 12 hiper wątkowych.


Pamięć RAM

RAM (Random Access Memory) to kolejny ważny element budowy komputerów CAD.

Pamięć RAM pomoże Ci wykonywać wiele równoległych zadań na Twoim komputerze.

W przypadku oprogramowania CAD pamięć RAM jest kluczowym elementem zestawu komputerowego.

Prawie każde oprogramowanie CAD wykorzystuje sporo pamięci RAM. Zawsze zalecam, abyś w swoim komputerze miał co najmniej 2 GB pamięci RAM dla systemów 32-bitowych. Dla systemów 32-bitowych idealne byłoby wykorzystanie 3 GB pamięci RAM, a minimum 4 GB pamięci RAM dla systemów 64-bitowych. W idealnym przypadku będziesz potrzebować 64-bitowego systemu operacyjnego z więcej niż 4 GB pamięci RAM. Jeśli korzystasz z dowolnego programu ActCAD 2022 na systemy Windows 64-bit, zdecydowanie zaleca się używanie co najmniej 4 GB. Zasada ta dotyczy również innych konkurencyjnych produktów CAD typu AutoCAD, GstarCAD czy ZwCAD.

ActCAD tak jak inne oprogramowanie z rodziny IntelliCAD korzysta z mniejszych zasobów niż większość oprogramowania CAD dostępnego w 2022 roku. Niektóre inne produkty na przykład programy Autodesku czy BricsCAD intensywnie wykorzystują pamięć RAM. Po wprowadzeniu na rynek systemu Microsoft Windows 7, pamięć RAM stała się bardziej niż ważniejszym komponentem komputera PC. W związku z tym, jeśli chcesz uruchamiać dowolne oprogramowanie CAD, pochodne IntelliCAD, BricsCAD, dowolne produkty Drafsight, GstarCAD, czy dowolne produkty Autodesku bez wyczerpania pamięci lub problemów ze spadkami wydajności, będziesz musiał uzbroić swój komputer czy laptop w sporą ilość pamięci RAM.


Pamięć RAM w BIM

Jeśli zamierzasz często używać programu BIM w rodzaju ReVit czy ActCAD BIM, to jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać o pamięci RAM. Oprogramowanie BIM bardzo intensywnie wykorzystuje pamięć RAM. Komputer potrzebuje coraz więcej pamięci RAM, ponieważ pliki projektu stają się coraz większe. Jednym z najczęstszych błędów krytycznych, jakie ludzie popełniają podczas korzystania z oprogramowania BIM, jest niewystarczająca ilość pamięci RAM na posiadanym komputerze PC. Najczęściej ci nieświadomi użytkownicy używają 32-bitowych systemów operacyjnych z maksymalnie 3 GB pamięci RAM. Taka ilość pamięci RAM to zdecydowanie za mało dla poważnej pracy z plikami RVT, RVA, IFC w programach BIM typu Revit.

 W takim przypadku gorąco polecam przesiadkę na 64-bitowy system operacyjny z co najmniej 4 GB pamięci RAM. Polecam również upgrade pamięci do 6 lub 8 GB pamięci RAM.

W przypadku korzystania z aplikacji BIM w 32-bitowych systemach operacyjnych Windows istnieje również inne ograniczenie. Związane jest ono z samą architekturą 32-bitowego systemu operacyjnego; ograniczenie używania pamięci RAM tylko do 3,25 GB. 32-bitowe systemy operacyjne mogą odczytywać i wykorzystywać w systemie tylko 3,25 GB pamięci RAM. Nawet jeśli posiadasz fizycznie 4 GB pamięci RAM zainstalowanej w systemie, to w 32-bitowym systemie operacyjnym zobaczysz tylko 3,25 GB. Dodatkowo w 32-bitowych systemach operacyjnych większość programów może wykorzystywać maksymalnie 2 GB dostępnej pamięci RAM.

Aby naprawdę korzystać z BIM w 32-bitowym środowisku Windows, musisz włączyć w rejestrze ustawienie o 3 GB pamięci RAM, który poinformuje system Windows, aby zezwolił programom na wykorzystanie więcej niż 2 GB pamięci RAM. Jeśli tego nie zrobisz, prawdopodobnie napotkasz krytyczne błędy oprogramowania.

Najważniejszą konkluzją naszych rozważań jest to, że oprogramowanie BIM potrzebuje sporej ilości pamięci RAM.

Jeśli oprogramowanie BIM  jest Twoim głównym narzędziem pracy, pomyśl o instalacji dodatkowej pamięci RAM. Zawsze pamiętaj o tym przy BIM, gdy chcesz w pełni wykorzystać z jego dobrodziejstw. 


Karta graficzna

Po procesorze (CPU) kolejnym ważnym komponentem komputera przystosowanego do oprogramowania CAD jest karta graficzna. Pracując z oprogramowaniem CAD, trzeba posiadać dobrą pod względem wydajności i jakości kartę graficzną. Nawet jeśli używasz oprogramowania CAD tylko do rysowania 2D, tworzenia odnośników i opisów tekstowych czy wymiarowania, będziesz potrzebować przynajmniej przyzwoitej karty graficznej.

Kiedyś karty graficzne były luksusem, jaki można było mieć w komputerze, lecz obecnie stają się  niezbędnym standardem do płynnego działania systemu. Karty graficzne są elementem komputera dedykowanym do różnych zadań związanych z renderowaniem grafiki. Użycie kart graficznych w systemie operacyjnym umożliwia, znaczne odciążenie głównego procesora CPU, by procesor ten mógł być używany do innych zadań i funkcji, takich jak obsługa poleceń wejścia wyjścia, zapisu i odczytu, kontroli zadań systemu i wykonywania różnych poleceń programu.

Karty graficzne są także głównym narzędziem modelowania 3D. Posiadanie wydajnej karty graficznej znacznie poprawia szybkość i ergonomię podczas pracy z oprogramowaniem CAD. Kupując kartę graficzną,  musisz rozważyć, do czego będziesz używać swoje oprogramowanie CAD. Jak wspomniałem jeśli jesteś tylko twórcą, kreślącym rysunki 2D, dodającym do nich opisy, znaczniki, teksty i wymiarującym elementy by je później wydrukować lub jeśli używasz oprogramowania CAD tylko do rysunków 2D, to prawdopodobnie nie potrzebujesz mocnej karty graficznej. Jednak nadal polecam nabycie przy najmniej nisko budżetowej karty graficznej. Dedykowana karta graficzna z 512 MB lub 1GB pamięci RAM będzie więcej niż wystarczająca dla kogoś, kto korzysta tylko z funkcji 2D w programie CAD, niezależnie czy to oprogramowanie ActCAD, AutoCAD czy Draftsight.

Przykładowo jeśli jesteś osobą, która korzysta z modelowania szkieletowego 2D CAD w programie ActCAD, a następnie eksportuje ten plik do programu BIM, aby narysować model 3D, by następnie renderować ten model 3D w Artisan Professional Renderer, to będziesz mógł uzyskać lepsze rezultaty z kartą graficzną z 1GB pamięci RAM lub więcej.

Jeśli chodzi o producentów GPU, to oprogramowanie firmy Autodesk jest projektowane wokół rozwiązań Nvidia. W przypadku produktów Autodesk wybór karty ATI AMD nie oznacza jednak, że karty ATI nie będą działać z produktami Autodesk. Oznacza tylko, że Autodesk preferuje rozwiązania Nvidia w swoich produktach. Inne programy CAD rozwijane są zazwyczaj w oparciu o silnik obsługi grafiki OpenGL i jego pochodne wersje. Oznacza to, że wybór producenta GPU ma drugorzędne znaczenie pod warunkiem właściwej implementacji obsługi OpenGL w sterownikach karty. 

W przypadku programów CAD zazwyczaj zaleca się zakup dedykowanych kart profesjonalnych z serii Nvidia Quadro lub Ati FirePro.

Nie jest to wymagane, ale uzyskujesz lepszą jakość i wydajność w zastosowaniach CAD z kart Nvidia Quadro niż z kart Nvidia GeForce. Oczywiście również karty Nvidia GeForce będą obsługiwać oprogramowanie CAD doskonale, ale to karty Quadro zapewnią Ci najlepszą wydajność i jakość. Należy zaznaczyć, że karty graficzne z serii Quadro będą kosztować nieco więcej pieniędzy niż równoległe modele multimedialne Geforce.

Kiedy chodzi o karty ze stajni czerwonych ATI/AMD, prawdopodobnie będziesz chciał skorzystać z serii kart profesjonalnych ATI Radeon HD (FirePro). Podobną jakość i szybkość do profesjonalnej serii kart ATI w przypadku niektórych modeli kart konsumenckich można uzyskać instalując zmodyfikowane sterowniki. Umożliwiają one na kartach Ati Radeon uzyskanie jakości przetwarzania CAD osiągalnej w segmencie profesjonalnym przy niskim budżecie.

Niezależnie od wybranej linii produktów/producenta, pamiętaj, że będziesz potrzebował i chciał nabyć dedykowaną kartę graficzną z co najmniej 1 GB pamięci RAM. Jeśli nie zajmujesz się dużo modelowaniem 3D lub masz ograniczony budżet, prawdopodobnie możesz sobie poradzić z dedykowaną kartą graficzną o pojemności 512 MB.


Dyski twarde

Dyski twarde przechowują większość danych na naszych komputerach. Na dyskach twardych posiadamy pliki systemu operacyjnego, sterowników urządzeń oraz pliki potrzebne do działania  wszystkich zainstalowanych programów. Dyski twarde są ważną częścią komputera. Kiedy pracujesz z oprogramowaniem CAD, zawsze będziesz chciał mieć szybki i pojemny dysk twardy. Wszystkie programy CAD, takie jak ActCAD, BricsCAD, ZwCAD, Revit, Draftsight, AutoCAD i inne, mogą generować bardzo duże pliki projektów, przekraczające setki MB. Jeśli tworzysz wiele tego rodzaju projektów, dysk twardy twojego komputera może dość szybko zapełnić się danymi. Nie wspominając o tym, że same programy zwykle zajmują kilka gigabajtów danych, po instalacji.

Kupując dysk twardy, należy zwrócić uwagę na dwie główne rzeczy; przestrzeń i szybkość. W dzisiejszych czasach łatwo jest znaleźć dyski twarde, które przechowują terabajty danych. Terabajt to około 1024 gigabajtów. Gigabajt to około 1024 megabajtów i tak dalej. W przypadku dedykowanego komputera/laptopa CAD prawdopodobnie będziesz potrzebować dysku twardego z co najmniej 512 GB miejsca lub więcej. Jednak, gdy pliki projektu staną się coraz większe, szybko zacznie brakować Ci miejsca na dysku twardym. Biorąc pod uwagę, jak niedrogie są obecnie dyski twarde, wiele osób po prostu powinno nabyć dyski 1-2 terabajtowe, ponieważ jest to odpowiednia rozsądna wielkość. Ilość danych o wielkości 1 Terabajta to więcej niż wymagana ilość miejsca do uruchomienia bardzo dużych projektów na komputerach przeznaczonych do zadań CAD.

Drugim parametrem jest szybkość dysku twardego. Zawsze chcesz zainstalować system operacyjny i programy na szybkim dysku. Dzięki temu programy otwierają się szybciej i działają szybciej. Obecnie można nabyć wiele dysków SSD o wyśmienitej prędkości. Dyski te wykorzystują nową technologię dysków twardych, która umożliwia osiągnięcie przez nie prędkości odczytu/zapisu niespotykanej wcześniej w dyskach twardych HDD dla klientów indywidualnych. Dostępne są również dyski SSD z różnymi interfejsami, które można dobrać do posiadanej konfiguracji sprzętowej. Najczęściej na posiadanym dysku SSD instaluje się system operacyjny, oprogramowanie CAD, oprogramowanie biurowe i  niezbędne narzędzia. Dla standardowych zastosowań taka konfiguracja jest wystarczająca i  nie wymaga dalszej rozbudowy. Jednak osobiście zalecam klientom instalację w systemie drugiego dysku HDD (talerzowego) w celu archiwizacji danych projektu CAD, a także do przechowywania plików projektu i pozostałych danych, oraz aby nie zabrakło Ci miejsca.

Dla większości wewnętrznych dysków twardych 3,5 cala standardem jest 7200 obr./min. 7200 RPM to świetna prędkość, która jest w stanie zapewnić dostęp do danych czy programów. Możesz również znaleźć dyski twarde o prędkości powyżej 10 000 obr./min, ale będą one kosztować znacznie więcej pieniędzy. Są jednak bardzo szybkie. Twoje projekty otworzą się i będą działać bardzo szybko; znacznie szybciej niż 7200 obr./min.

Moim zdaniem tandem SSD/HDD zapewnia najlepszą wydajność, szybkość, ilość dostępnego miejsca i bezpieczeństwo danych. Jeżeli posiadasz tylko dysk SSD pomyśl o archiwizacji danych na nośniku zewnętrznym lub w chmurze, dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek w przyszłości.

21 Mar 2024
Wymagania Sprzętowe Cad Jaki Procesor Do Cad Wymagania Oprogramowania Cad Wymagania Cad Wymagania Autocad Ile Pamięci Do Cad Jaki Dysk Do Cad Komputer Do Cad Jaki Hdd Do Cad Jaki Sdd Do Cad
Share
Ok
ActCAD 2022 - IntelliCAD 10.1 - Logo ActCAD Europe | DWG Editor | Converter PDF to DXF
Produkty ActCAD dotarły do użytkowników w 90 krajach świata. Użytkownicy oprogramowania ActCAD to zarówno korporacyjni giganci, jak i klienci indywidualni, którzy uznali ActCAD za odpowiednią alternatywę w porównaniu do innych produktów o wysokich cenach z branży projektowej 2D 3D CAD BIM. W oparciu o dane statystyczne możemy stwierdzić rosnący zasięg oprogramowania ActCAD w każdym kolejnym  miesiącu na całym świecie. Sukces  zawdzięczamy wdrożeniu procedur rygorystycznej kontroli jakości oprogramowania CAD oraz  silnemu wsparciu technicznemu wszystkich użytkowników, także użytkowników testujących nasze oprogramowanie w okresie próbnym.
‌
  • O nas |
  • Kontakt |
  • RODO i prywatność |
  • Regulamin sklepu |

ActCAD to nowoczesne oprogramowanie CAD do rysowania 2D i modelowania 3D oraz pracy z obiektami BIM oparte na najnowszych rozwiązaniach IntelliCAD Technology Consortium.
‌Intelli CAD jest silnikiem oprogramowania CAD opracowanym przez IntelliCAD Technology Consortium (ITC) z siedzibą w USA, Konsorcjum założonym w 1999 roku i działającym jako organizacja non-profit.
‌Grupy specjalnych interesów (SIG) w ramach ITC rozwijają moduły CAD, BIM, DGN, Mobile, UI itp. Zespół IntelliCAD realizuje profesjonalnie procesy rozwoju oprogramowania CAD BIM, testowania produktów, oraz stale wspiera i ulepsza systemy jakości i produkty członków Konsorcjum ITC. Członkowie ITC pracują w różnych lokalizacjach na świecie i włączają się w rozwój technologii w sposób kooperacyjny. Celem tej wspólnej inicjatywy, jest zapewnienie wsparcia technologicznego oprogramowania oraz rozwoju usług wszystkim członkom ITC na całym świecie. Produkty ActCAD 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022 i 2023 są oparte na kolejnych wersjach rozwojowych silnika IntelliCAD, takich jak 6.6, 8.0, 8.1, 8.2, 8.3, 8.4, 9.0, 9.1, 9.2, 9.2a, 10, 10.0a i 10.1, 10.1a ,11, 11.1 i IntelliCAD 12
‌Najnowsza wersja ActCAD zwykle używa najnowszego silnika IntelliCAD ITC.

‌

Wymagania systemowe:
‌OS: Windows 7/8/8.1/10/11
‌ Wersja: 64bit
‌CPU: 1GHz lub szybszy
‌(dual core lub nowszy)
‌RAM: 3GB lub więcej
‌HDD: 5GB wolnego miejsca
‌Karta graficzna: Dedykowana karta graficzna nie jest wymagana dla standardowych użytkowników ActCAD, jednak zalecana jest do obsługi większych rysunków projektowych i modeli.
‌Zalecane jest zaktualizowanie sterowników karty graficznej .
‌

Subskrybuj Newsletter

Dziękuję! Twoja wiadomość została pomyślnie wysłana!
Portale społecznościowe

ActCAD Polska - ActCAD Europe 2022 - Wszelkie prawa zastrzeżone ©

Create a website with Microweber

person
exit_to_app

or

Powrót do logowania
Używamy plików cookie w celu personalizacji treści, zapewnienia czatu na żywo i analizy naszego ruchu w sieci.
Zaakceptuj wszystkie pliki cookie
Zarządzaj plikami cookie
Essential site cookies
Google Analytics
Facebook Pixel