Rozwój IntelliCAD
Historia i rozwój oprogramowania IntelliCAD
IntelliCAD to oprogramowanie 2D 3D CAD BIM oraz platforma programistyczna z interfejsem programowania aplikacji API opublikowanym przez Konsorcjum Technologiczne IntelliCAD „ITC” w ramach prac wspólnego rozwoju. IntelliCAD emuluje podstawowy interfejs i funkcje programu AutoCAD, jednak szczególnie umożliwia swobodne włączanie i wymianę między różnymi typami plików (tj. dwg., BIM, TIFF itp.).
ITC IntelliCAD nie jest sprzedawany bezpośrednio użytkownikom końcowym, lecz jest licencjonowany członkom konsorcjum, którzy wspierają wspólny rozwój, wnosząc roczne opłaty, podobne do umowy kooperacyjnej, w zamian za pozwolenie na dystrybucję rozwiązań opartych na IntelliCAD na całym świecie z własnymi umowy licencyjne użytkownika końcowego.
Konsorcjum Technologiczne IntelliCAD
Założone w 1999 r. Konsorcjum Technologiczne IntelliCAD "ITC" jest międzynarodową organizacją non-profit, która rozwija silnik IntelliCAD oraz platformę programistyczną dla swoich członków. ITC opracowuje również integrację z technologiami innych firm, takimi jak „platforma ODA” z Open Design Alliance, której używa do pracy z plikami .dwg. dxf oraz innymi popularnymi formatami plików CAD używanymi do pracy projektowej czy tworzenia rysunków technicznych, modelowaniem 3D, czy systemami informacji o budynku (BIM)oraz danymi formatu DGN na podstawie oddzielnych umów pomiędzy bentley a ODA. ITC wspiera interoperacyjność oprogramowania i narzędzi CAD i jest członkiem założycielem Open Design Alliance. ITC jest zarejestrowana w stanie Waszyngton w USA, a jej siedziba główna znajduje się w Portland, Oregon, USA.
Funkcjonalność oprogramowania IntelliCAD
Natywnym formatem IntelliCAD jest format .dwg oraz .dxf oraz zawiera zestaw poleceń podobny do oprogramowania AutoCAD firmy Autodesk. IntelliCAD może również natywnie otwierać i edytować pliki MicroStation DGN firmy Bentley Systems.
Zawarte w funkcjonalności IntelliCAD:
- Odczyt i zapis binarne pliki .dwg .dxf
- Odczyt i zapis binarne pliki .dgn
- praca z plikami i danymi BIM oraz elementami AEC.
- znajomy wiersz poleceń i interfejs użytkownika do tworzenia i edycji rysunków CAD.
- złożone rodzaje linii, tekst wielowierszowy, lekkie polilinie, audyt i odzyskiwanie oraz bloki.
- obsługa plików dostosowań (.CUI), menu (.MNU), skryptów (.SCR) (język makr AutoLISP), kreskowań,
- obsługa czcionek, w tym czcionek TrueType,
- obsługa obrazów rastrowych
- obsługa podpisów cyfrowych.
- interfejsy programistyczne API, takie jak LISP, COM, Visual Basic i SDS/ADS; a także IRX, który jest interfejsem programowania C++ IntelliCAD, podobnym do ARX, który umożliwia programistom tworzenie niestandardowych elementów.
IntelliCAD jest dostępny dla komputerów stacjonarnych Microsoft Windows.
Wersje rozwojowe silnika IntelliCAD
- IntelliCAD 3 – (IntelliCAD 2001) wprowadził złożone rodzaje linii, obcinanie XREF oraz pierwsze wyświetlanie i drukowanie brył ACIS 3D przez IntelliCAD 22 maja 2001 r.
- IntelliCAD 4 – wprowadził pełne modelowanie brył ACIS 3D.
- IntelliCAD 5 – w październiku 2004 r. dodał obszary robocze z kartami i obsługę plików DWF. ITC ogłosiło również nowe partnerstwo z SolidWorks.
- IntelliCAD 6 – w listopadzie 2005 r. dodał obsługę kolorów True Color, narzędzie obsług obrazów rastrowych ADeko Raster, podglądanie miniaturek podczas przeglądania plików rysunków, rysowania i przeglądania elementów, dołączania plików WAV jako notatek dźwiękowych.
- IntelliCAD 7 – w październiku 2008 r. Jedną z funkcji jest całkowite zastąpienie starej bazy danych podmiotów wewnętrznych ITC i starej „karty charakterystyki”.
- IntelliCAD 8 – 13 czerwca 2014 Intellicad udostępnił w wersjach 64-bit i 32-bit IntelliCADa 8.0, który umożliwia otwieranie, zapis i tworzenie plików *.dwg, w tym najnowszym formacie plików 2014. Nowe funkcje obejmują stany warstw, filtry warstw z wyszukiwaniem, przezroczystość warstw i zamrażanie okienek, niestandardowe pliki menu.cui, szybki wybór, orbity 3D, dodatkowe możliwości siatki, import plików Collada (.dae), obsługa skompresowanego obrazu rastrowego MrSID MG4 i więcej. IntelliCAD 8.0 zawiera kilka ulepszeń API, w tym aktualizacje bibliotek Open Design Alliance (ODA) Teigha w wersji 3.9.1 oraz obsługę VBA 7.1. Członkowie ITC mają teraz dostęp do kodu źródłowego dla zaawansowanych komponentów renderowania i przetwarzania obrazu
- IntelliCAD 9 – wersja, która zawiera wiele nowych funkcji i ulepszeń, w tym natywną obsługę otwierania, edycji i zapisywania plików *.dwg 2018. IntelliCAD 9.0 zwiększa wydajność w wielu obszarach, z najbardziej zauważalnym wzrostem prędkości podczas zapisywania plików. Teraz tylko modyfikacje są zapisywane w plikach *.dwg, co zapewnia wyjątkową szybkość, szczególnie w przypadku dużych plików.dwg, które zawierają tylko kilka zmian. Naprawiono także pewne problemy związane z uruchomieniem IntelliCADa na Fall Creators 2017 Microsoft Windows 10.
-
IntelliCAD 10 – wersja wprowadza nowy silnik renderowania
OpenGL ES. IntelliCAD 10.0 zwiększa wydajność w obszarach szybkości i
jakości renderowania grafiki, działania interfejsu, także nowych stylów
wizualnych. Przeprojektowany został również menedżer widoku, który ma
więcej dostępnych opcji konfiguracji. IntelliCAD 10 oferuje nowe
wprowadzanie dynamiczne, które między innymi obejmuje podpowiedzi
poleceń i wskazówki wyświetlane przy kursorze myszki. Nowy silnik
otrzymał nową bibliotekę materiałów, zawierającą materiały, które można
przypisać do elementów i warstw, a następnie wyświetlić ze stylami
wizualnymi. W on prowadza również nowe punktowe źródła światła. W sierpniu 2021 roku wprowadzono kolejną generację silnika oznaczona jako IntelliCAD 10.1. Zawiera ona funkcje geolokalizacji, obsługę map numerycznych z plików baz danych oraz shp, czy obsługę map hybrydowych.