Czym kierować się przy wyborze oprogramowania CAD
Jakie są kryteria wyboru oprogramowania CAD?
Wybieramy odpowiedni CAD dla naszych zastosowań.
Projektowanie wspomagane komputerowo (Computer Aided Design) lub Projektowanie CAD, to zespół procesów i narzędzi wykorzystujących komputery oraz dedykowane oprogramowanie komputerowe do realizacji zadań, które jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu były powszechnie wykonywane za pomocą deski kreślarskiej uzbrojonej w papier, za pomocąołówka, linijek i długopisu, a do obliczeń wykorzystywano kalkulatory a wcześniej suwaki logarytmiczne.
Wykorzystanie komputerów przyczyniło się do skrócenia obliczeń oraz do zaprzęgnięcie ich do prac rysunkowych a następnie wykonywania z wykonanych projektów wydruków dokumentacji technicznej lub zapisu ich do plików PDF.
Zastosowanie komputerów oraz dedykowanego oprogramowania umożliwiło skokowe przyśpieszenie prac projektowych na każdym etapie ich realizacji.
Zarówno obliczenia parametrów projektu i jego symulacje w zakresie obciążeń czy działania, sporządzanie części opisowej projektu, a także wykonywanie rysunków technicznych, dzięki zastosowaniu techniki komputerowej jest prostsze i sprawniejsze niż dekadę temu.
Postęp technologiczny powoduje że oprogramowanie CAD przejmuje funkcje zewnętrznych programów takich jak edytory tekstu, wstawianie czy import tabel do rysunku i wykonywanie obliczeń w tabelach. Obecnie produkty CAD zawierają całą masę dodatkowego oprogramowania zintegrowanego w celu zapewnienia interoperacyjności poprzez obsługę wielu formatów plików jaki dodatkową funkcjonalność jak import plików pdf do edycji czy publikację plików projektowych CAD pod postacią plików PFF lub bezpośrednio sieci WEB.
Pośród masy pozornie zbliżonych rozwiązań dopasowanie odpowiedniego oprogramowania CAD do własnych potrzeb jest sporym wyzwaniem.
Określenie potrzeb firmy oraz wymagań jakim ma sprostać oprogramowanie CAD, które zamierzamy do tych potrzeb dopasować jest niezwykle istotne.
Pozwoli to na właściwy wybór programu CAD według przyjętych kryteriów. Z drugiej strony przemyślany wybór oprogramowania może nas uchronić przed niepotrzebnymi wydatkami.
Dobór oprogramowania pod własne potrzeby wpływa również na łatwość migracji, szybkość i wygodę pracy, a także efektywność procesów projektowych oraz ich ergonomię. Prawidłowo określone kryteria doboru umożliwiają zmniejszenie kosztów wynikających z użycia danego narzędzia, zmniejszenia kosztów czasu pracy i nie odnoszą się do ceny narzędzia bezpośrednio.
Uważamy, że nasze oprogramowanie CAD spełnia szeroką gamę kryteriów stawianych przed oprogramowaniem CAD.
Pobierz ActCAD i wypróbuj w swoich zastosowaniach.
Udostępniamy pełne wersje komercyjne wraz ze wsparciem technicznym w okresie testowym.
Wszystkie wersje oprogramowania ActCAD dostępne są tutaj:
Pobierz oprogramowanie ActCAD 2022
Spis treści:
1. Potrzeby projektowe
2. Kompatybilność z innymi rozwiązaniami CAD
3. Wymagania sprzętowe
4. Migracja i łatwość obsługi
5. Wydajność projektowania
6. Możliwości API
7. Koszty zakupu i użytkowania oprogramowania CAD
8. Pomoc techniczna
1. Potrzeby projektowe
W pierwszym punkcie musimy rozważyć do jakich celów będziemy wykorzystywali oprogramowanie CAD. Gdy będziemy wykonywali rysunki płaskie, na przykład takie jak elementy konstrukcji budynków, rysunki techniczne elementów mechanicznych, szkice instalacji typu instalacja wodociągowa, kanalizacyjna, sieci elektryczna, teletechniczna czy gazowa.
Będziemy pracowali z plikami mapy zasadniczej w postaci wektorowej lub hybrydowej. Wykonywali szkice istniejących elementów budowli, budynków, urządzeń , to wydaje się że w większości wymienionych prac nasze potrzeby może zaspokajać oprogramowanie 2D CAD, ewentualnie z opcją modelowania szkieletowego.
W przypadku gdy ważne dla nas są funkcje tworzenia projektów czy elementów w postaci brył przestrzennych i ich późniejszego modelowania, a także renderingu projektu do z pewnością lepszym wyborem będzie oprogramowanie umożliwiające prócz pracy z projektami 2D także pracę z projektami 3D.
Jeżeli zaś nasze biuro będzie wykonywało projekty BIM lub uczestniczyło w realizacji tych projektów to niezbędnym jest, aby prócz posiadanych funkcji obsługi rysowania 2D, modelowania 3D zawierało funkcje otwierania i edycji plików w formatach BIM.
Warto zaznaczyć że wymienione cechy wpływają na cenę oprogramowania, która najczęściej jest najniższa dla pierwszej grupy oprogramowania CAD (CAD2D), a najwyższa dla grupy 3 (CAD BIM)
2. Kompatybilność z innymi rozwiązaniami CAD:
Aby zapewnić płynną pracę oraz wymianę danych projektowych pomiędzy zespołami projektowymi lub projektantami, firm branżowych współpracujących przy realizacji projektu, niezwykle ważne jest, by wybrane oprogramowanie posiadało obsługę maksymalnie dużej ilości formatów plików CAD (kluczowymi formatami wymiany danych projektowych są DWG, DWF, DWT, DWS, DXF i DGN) wraz doskonałą obsługą starszych wersji tych formatów, gdyż nie ukrywajmy lecz wiele firm z branży projektowej posługuje się ciągle starym oprogramowaniem CAD.
Ważna jest szczególnie kompatybilność wsteczną z formatem DWG, który jak wiemy nie jest dobrze obsługiwany wstecznie nawet we wiodącym programie na rynku. Opcja ta to ostatnio mocno podkreślania interoperacyjność oprogramowania CAD,
dzięki której nowe programy CAD posiadają obsługę znacznie szerszej gamy formatów CAD niż tylko te wymienione wcześniej. Tak czy inaczej warto ją wziąć pod uwagę przy planowaniu zakupu nowego oprogramowania CAD
3. Wymagania sprzętowe:
Przed zakupem oprogramowania warto zastanowić się czy sprzęt, na którym zainstalujemy nasze oprogramowanie CAD podoła stawianym przed nim wymaganiom.
Stary sprzęt z nierozwijanymi już sterownikami może sprawiać problemy w przypadku niektórych rozwiązań. Wymusza to niejako konieczność aktualizacji platformy sprzętowej od razu po zakupie nowego oprogramowania. Może to powodować wzrost kosztów wdrożenia i migracji.
Z drugiej strony oprogramowanie takie jak ActCAD posiada dzięki zoptymalizowanemu silnikowi niewielkie wymagania sprzętowe oraz obsługę starych kart graficznych w trybie OpenGL jak i najnowszych kart Graficznych w trybie OpenGL ES.
Oprogramowanie na bazie IntelliCAD posiada ogólnie niewielkie wymagania sprzętowe w zakresie pamięci RAM, procesora oraz karty graficznej i działa dobrze nawet na słabych konfiguracjach sprzętowych.
4. Migracja i łatwość obsługi:
UI (User Interface) - Interfejs użytkownika jest kluczowym elementem komunikacji między oprogramowaniem a użytkownikiem. Przez ostatnie lata nastąpiła pewna unifikacja interfejsu oprogramowania CAD. Tak, że większość dostępnych programów CAD posiada interfejs w mniejszym lub większym stopniu wzajemnie podobny.Oprogramowanie CAD ze znajomym interfejsem umożliwia szybką migrację, skróci czas przesiadki z innego oprogramowania CAD. Familiarny interfejs to tak który pozwoli na szybki start, gdyż znasz go lub intuicyjnie potrafisz rozpoznać jego funkcje lub ich ikony.
cha jeśli już go znasz, oszczędzi to Twój czas. Także takie udogodnienia jak klikalne komendy w oknie poleceń, podpowiedzi i uzupełnianie nazw poleceń po wpisaniu kilku liter czy autorskie narzędzia takie jak paleta narzędzi umożliwiająca wybieranie komend w oknie poprzez szybkie przewijanie list komend i klikanie wybranej.
Przemyślany interfejs użytkownika czyni obsługę oprogramowania CAD prostą, łatwą i wygodną. Ważne jest również tworzenie i obsługa skrótów klawiaturowych. Konfiguracja interfejsu poprzez tworzenie własnych pasków, menu czy modułów wstążki, import własnych ustawień, czy ich zapis by móc je udostępnić innym użytkownikom w firmie
lub po prostu je zarchiwizować.
Na marginesie chcę dodać, że produkty ActCAD posiadają wszystkie wymienione powyżej cechy. Wymienić również warto możliwość wyłączenia wszystkich niepotrzebnych elementów interfejsu, umożliwiającą przejście w tryb pełno ekranowy w którym cały pulpit może być wykorzystywany na potrzeby modelu.
Docenią tę funkcję również użytkownicy słabszych komputerów, gdyż wyłączenie wszystkich niepotrzebnych elementów interfejsu umożliwia oszczędzanie zasobów i szybszą pracę.
5. Wydajność projektowania:
Większość oprogramowania CAD zawiera kompatybilne ze sobą komendy i podobne funkcje. Dzieje się tak dlatego, że na rynku CAD następuje unifikacja narzędzi oraz dlatego, że do obsługi rożnych formatów plików CAD wykorzystywane są te same biblioteki (biblioteki ODA). Jednak nie wszyscy producenci implementują w swoich produktach najnowsze wersje bibliotek, a wykorzystują ich starsze wersje. Czasami podyktowane jest to równie cyklem rozwojowym oprogramowania CAD danej firmy, w którym to do aktualizacji kluczowych bibliotek dochodzi w okresach 1 roku. Także implementacja bibliotek oraz ich integracja z silnikiem programu CAD może skutkować mniejszą wydajnością pracy czy dłuższym czasem reakcji oprogramowania. Na wydajność projektowania CAD może również wpływać interoperacyjność narzędzi CAD, dzięki której możemy wykonywać różne dodatkowe czynności, takie jak możliwość importu plików PDF do edycji, import plików graficznych, obsługa geolokalizacji, obsługa pików map numerycznych bezpośrednio w programie CAD i wiele innych przydatnych funkcji które automatyzują i upraszczają pracę projektanta. Należy wspomnieć ze ważnym faktem jest również prawidłowa obsługa sterowników kart graficznych zarówno starych obsługujących akcelerację sprzętową OpenGL jak i nowe standardy w postaci OpenGL ES.Patrząc na produkty ActCAD możemy zwrócić uwagę na dwumiesięczny cykl rozwojowy naszego oprogramowania CAD. Krótki cykl rozwojowy umożliwia przekazanie użytkownikom ekstremalnie nowego i aktualnego oprogramowania, które korzysta z najświeższych dostępnych wersji silnika i narzędzi na daną chwilę. Wymaga to wprowadzenia narzędzi weryfikacji testowania oprogramowania. ActCAD z tego względu uruchomił program kontroli jakości swoich produktów, dzięki któremu na podstawie analizy zgłoszeń awarii lub szybkości uruchamiane są dodatkowe wydania wersji, oraz nieustannie poprawiana jest szybkość i wydajność działania oprogramowania CAD w kluczowych segmentach takich jak, start programu, otwieranie plików CAD, responsywność interfejsu czy wydajność realizacji poleceń. Także bogaty zestaw dodatkowych narzędzi wpływa na szybkość realizacji projektów lub zadań projektowych z tym związanych.
6. Możliwości API:
Oprogramowanie CAD powinno charakteryzować się elastycznością rozwiązań w zakresie użytkowania i konfiguracji programów i dodatków opartych na różnych API. Warto szuka rozwiązania, które umożliwia integrację dodatkowych aplikacji czy narzędzi w postaci makr, nakładek czy wtyczek. Z ActCAD dostępne są rożne API: LISP, VBA, .NET, SDS, które są w dużym stopniu zgodne z środowiskami API takimi jak LISP, VBA, ARX, .NET i ADS używanymi w programach rodziny AutoCAD od AutoDesk. Eksportowanie i importowanie danych projektów CAD między różnymi programami to częsta sytuacja, tak samo jak wykorzystanie nakładek branżowych – wszystko to jednak wymaga kompatybilności silnika aplikacji z wieloma bibliotekami
7. Koszty zakupu i użytkowania oprogramowania CAD:
Oprogramowanie CAD oferowane jest w dwóch opcjach zakupu. Jako comiesięczna lub co roczna opłata subskrypcyjna oraz w cenie jednorazowej opłaty za produkt to tzw. licencja wieczysta.W pierwszym przypadku w cenie abonamentu otrzymujemy produkt, który jest najnowszą dostępną wersją. Subskrypcja umożliwia dostęp do aktualizacji oraz najczęściej również dostęp do wsparcia technicznego producenta oprogramowania CAD. Po okresie subskrypcyjnym produkt jest całkowicie blokowany lub działa z ograniczoną funkcjonalnością na przykład jako przeglądarka plików CAD.
Jak można się domyślić koszty wynikające z posiadania oprogramowania CAD w abonamencie jest tym większy, im dłuższy jest okres podlegający analizie. Często są to kwoty stanowiące ułamek (1/10-1/15) kwot jakie dane oprogramowanie kosztowało z licencją wieczystą. Jednak to krótszym lub dłuższym okresie suma zapłaconego abonamentu przekroczy koszt zakupu programu z licencją wieczysta.
Są też ciekawe wyjątki na przykład pewna znana francuska firma produkująca oprogramowanie CAD oferuje produkt w abonamencie rocznym w cenie konkurencyjnych rozwiązań z licencją wieczystą.
Niektóre programy do projektowania CAD oferują potężne możliwości, lecz często są poza zasięgiem cenowym – wybranie tego, czego naprawdę potrzebujemy pozwoli na szybki zwrot z inwestycji.
8. Pomoc techniczna:
Podczas pracy z oprogramowaniem CAD mogą wystąpić problemy, z którymi nie będziesz mógł sobie poradzić. Mnogość konfiguracji sprzętowych w połączeniu z instalacją oprogramowania CAD na wielu różnych platformach systemowych, działającego w otoczeniu dziesiątek aplikacji może wywoływać konflikty sprzętowe czy awarie oprogramowania. Dlatego istotne jest by oprogramowanie posiadało wsparcie techniczne producenta. Należy skrupulatnie korzystać z możliwości testowania oprogramowania przed zakupem i z możliwości przetestowania działania obsługi technicznej. W mojej ocenie firmy, które nie oferują pomocy technicznej w okresie testowym, źle traktują potencjalnych klientów, nie są godne zaufania. Obecnie najczęściej dostępna jest opcja wsparcia technicznego drogą mailową, rzadziej poprzez VPN czy drogą telefoniczną.
A jak jest to w ActCAD? ActCAD oferuje pomoc techniczną drogą mailową przez okres 1 roku od daty zakupu. Fajną opcją jest przysłanie filmów instruktażowych, które ukazują sposób rozwiązania problemu. W przypadku niemożliwości rozwiązania problemów poprzez mail, dział wsparcia wykonuje pomoc techniczna poprzez VPN. Filmy instruktażowe umożliwiają również przeprowadzenie szkoleń i wdrożeń dzięki 90-minutowym procesie nauki CAD.
Nasi klienci oceniają wysoko oferowaną pomoc techniczną. ActCAD oferuje pełną pomoc techniczna także w okresie testowym. Zachęcamy naszych potencjalnych klientów do testowania również naszej pomocy technicznej, jej czasu reakcji i jakości świadczonych usług.
Jesteś zainteresowany oprogramowaniem ActCAD?
Zachęcamy do pobrania darmowej wersji próbnej naszego programu!
ActCAD to wiele korzyści dla Ciebie i Twojej firmy. ActCAD to nowoczesny interfejs, najnowszy silnik IntelliCAD oraz biblioteki ODA zapewniające wysoką kompatybilność i interoperacyjność w obsłudze rożnych formatów CAD.
Programy ActCAD umożliwiają szybką i wydajną pracę w oparciu o procesy projektowania wspieranego komputerowo. ActCAD jest nieustannie rozwijany, w zakresie wymagań klientów oraz trendów we wszystkich dziedzinach projektowania.
Przetestuj ActCAD we własnych zastosowaniach. Pobierz i zainstaluj 14 dniową wersję testową. Wersja ta nie posiada żadnych ograniczeń i może by wykorzystywana do celów komercyjnych w okresie testowym.
Skorzystaj z pełnej listy funkcjonalności i dodatków, dzięki czemu wyrobisz sobie zdanie o naszych produktach i ich możliwościach jeszcze przed zakupem. Możesz przetestować w okresie próbnym również nasze wsparcie techniczne.
Zapraszamy do testowania naszego oprogramowania ActCAD wszystkich użytkowników programów CAD - geodetów, budowlańców, drogowców, projektantów instalacji, architektów, meliorantów i geologów, projektantów odzieży, projektantów maszyn czy hobbistów i studentów.